Zaginione Psy

Zasady poszukiwań psa często zależą od charakteru oraz rasy naszego pupila. Często (choć nie zawsze) sprawdza sie tutaj zasada, mówiąca że im bardziej strachliwy bądź spłoszony pies, tym większy obszar terenu należy wziąć pod uwagę w trakcie poszukiwań. W przypadku psów małych, rasowych bądź „w typie” rasy bardzo istotne jest jak największe nagłośnienie zaginięcia – często są one przygarniane lub zabierane z ulicy przez innych ludzi.  Psy duże, wyglądające na niebezpieczne lub po prostu zwykłe kundelki najczęściej zgłaszane są przez znalazców do straży miejskiej i trafiają do schronisk bądź gminnych punktów przetrzymań.

W przypadku zaginięć psów zachecamy do przejścia na dedykowaną stronę: http://dogowskaz.eu.org

Na tej stronie znajdą Państwo informacje między innymi na temat schronisk dla zwierząt, gminnych punktów przetrzymań, azyli, przytulisk itp. W zakładce „Poszukiwacze” znajdują się również linki do grup pomocowych na Facebooku.

Zaginione Koty

W sprawach zaginięć kotów również można się posiłkować wcześniej wspomnianymi grupami ogłoszeniowymi na portalu Facebook. 

Należy także pamiętać, że mechanizm poszukiwania kota jest zupełnie inny niż w przypadku psów. Domowe „niewychodzące” koty najczęściej nie przemieszczają się daleko, a ukrywają się w pobliżu znanego terenu. Zwykle nie wydają dźwięków, zaszywają sie w bezpiecznym miejscu i wychodzą gdy okolica robi się spokojna, czyli wieczorem lub wczesnym rankiem. Najlepszym sposobem na odnalezienie uciekiniera – oprócz rozwieszenia ogłoszeń – będzie wystawienie przed dom kuwety bądź innej rzeczy nasiąkniętej znanym zapachem (legowiska, koca itp.) , a także rozstawienie klatek łapek w pobliżu.

Polecamy również zapoznać się z wpisem na temat poszukiwania kotów tutaj:  https://przystanekschronisko.org/zaginione-koty

Zaginione Ptaki

Zaginiona papuga zazwyczaj ukrywa się na wysokości, na pobliskich drzewach bądź budynkach. Możemy próbować zwabić ją odgłosami ptaków tego samego gatunku oraz nawoływaniem. Warto mieć ze sobą podbierak lub materiał, który można narzucić na papugę jeśli ta zdecyduje się zejść na ziemię. Poza aktywnymi poszukiwaniami można również zostawić na balkonie otwartą klatkę ze smakołykami.

Może się zdarzyć, że papuga zwabiona odgłosami innych ptaków zawędruje do okolicznych hodowli, papugarni czy nawet zoo, dlatego dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z nimi oraz zostawienie swoich danych adresowych.         

W przypadku zaginięć ptaków egzotycznych zachęcamy do korzystania z grupy „Papugi zaginione i znalezione – ogłoszenia”, z grup lokalnych Twojego miasta/dzielnicy oraz strony http://papugizaginione.pl

Close Menu